Strona domowa Andrzeja Dzianotta

Powrót - strona główna

Opis wyprawy do Norwegii 2009 rok

Wyjazd autem w 4 osoby. Trasa: Bydgoszcz-Wilno-Ryga-Tallin - prom- Helsinki-Rovaniemi-Nordkapp-Alta-Tromso-Narwik-Andenes-Svolvaer-Saltdal-Trondheim-Roros-Uppsala-Nynashamn-prom-Gdańsk-Bydgoszcz. Razem ok. 6500 km w 3 tygodnie. Były 3 odcinki po 600 km., reszta poniżej 300. 2 dni bez jazdy w Wilnie i 4 na Lofotach. W pozostałe dni codziennie wyjazd ok. 8.00, przyjazd na następny camping ok. 17.00. Szybkość max. 80 km./h. Ani jedniego wypadku czy policjanta. Mandaty b. wysokie. Wiele fotoradarów. Nas to ominęło bo nie ma co się spieszyć przy takich widokach. Uwaga na renifery (zakolczykowane!!!).

Plan dnia to wyjazd ok. 8.30 i po drodze zwiedzanie czegoś i ewent. łowienie ryb we fiordach czy inne atrakcje wcześniej zaplanowane. Na campingu obiadek i LB (np. połowy czy fotografowanie). Cała noc do dyspozycji bo słońce nie zachodziło. Noclegi; hostele - Ryga, Tallin i Uppsala, Kwatera prywatna - Wilno, reszta campingowe domki (cabins). Średni koszt noclegu to 58,30 zł. Nocleg w Wilnie u p. Polonskiego. Rezerwacja z internetu ale opis kwatery b.sprytny. Uwaga!!

Wzorem poprzedniej wyprawy całe "żarcie" zabralismy z Polski łącznie z "wypitecznościami". Restauracje tylko na Litwie, Łotwie i Estonii. Obiady z zapraw domowych. Wszędzie były możliwości "pichcenia". Chleb z Polski wytrzymał 2 tygodnie, potem zakupy chleba w Norwegii. Jeszcze zakupy jakiś "roślin". Ostatnie polskie pomidory zajadaliśmy na promie do Gdańska. Do tego paliwo, promy we fiordach i "bramki". Norwegia kasuje za wszystko.

Rekord na Nordkapp. Nordkapp leży na wyspie. Dojazd przez tunel podmorski. Opłata ok. 350 NOK za auto osobowe z kierowcą + 3 osoby (razem 4). Oczywiście opłata 2x bo w obie strony. Do tego wjazd na sam Nordkapp (bramka przed parkingiem) ok. 900 NOK. Tylko wjazd, wyjazd za darmo!!! Wjazd ważny 2 dni ale to dla tych co nocują na parkingu. Podobno (nie sprawdzaliśmy) po godz. 22.00 bramka już nie działa.

Na niektórych campingach w domkach nie było bieżącej wody. Nosilismy w butelkach. Oczywiście domki bez łazienek. Ogólnodostępne sanitariaty czynne i czyste. Prysznic osobno płatny (10 NOK)

Koszty. Po podliczeniu wyszło, że koszt na osobę to 2580,80 zł. W tym: 58,30 nocleg x 20 nocy = 1166 zł, paliwo 683,14 zł./osobę. Reszta to zakupy jedzeniowe w Polsce, promy, muzea itp.

Rady praktyczne. Dwa lata wstecz objechaliśmy część południowo-zachodnią (Stavanger,Bergen). Tam campingi bogatsze i lepiej wyposażone. Wszędzie były komplety naczyń i garnków. Tutaj w części północnej zaskoczeniem był brak naczyń i garnków w domkach. Dotyczy to Finlandii i Norwegii. Można było załatwić w recepcji wypożyczenie albo za opłatą (5 Euro) albo po złożeniu kaucji zwrotnej (20 Euro). Był to pewien kłopot bo wg doświadczenia sprzed 2 lat nic nie zabraliśmy.

Przed wyjazdem nie wychodząc z domu dokonalismy rezerwacji wszystkich noclegów. Wydruki mailowych potwierdzeń do teczki i w drogę. Tak samo zakupilismy bilety promowe Tallin-Helsinki i Nynashamn-Gdańsk.

Harmonogram wyprawy
Proszę o pytania. Na pewno odpowiem zainteresowanym.