Strona domowa Andrzeja Dzianotta - Wycieczki

Powrót - strona główna

Londyn

Krótki 4-dniowy wypad do Londynu. Poruszaliśmy sie wyłącznie metrem, Miłe zaskoczenie bo płacąc za przejazd zbliżenbiowo, cena dzienna wynosi 8,1 GBP za dowolną liczbe kursów. Wizyty w muzeach. Ponieważ wyjazd miał miejsce na tydzień przed koronacją Karola III trafilismy na treningi grup uświetniających uroczystość.

Wodzisław - Czarowne Świętokrzyskie

Krótkie 3-dniowe warsztaty fotograficzne. Zakwaterowanie w Pałacu Koronnym w Wodzisławiu. Wyjazd zorganizowany przez redakcję portalu Fotezja. Więcej. . Opieka merytoryczna Ewa i Piotr z Fotezji. Bus na codzienne przemieszczanie się po miejscówkach. Warsztaty wyczerpujące bo cały dzień fotografowanie w terenie. Atrakcja to wizyta w stadninie koni w Michałowie i sesja z tancerką jak i malowanie światłem w Ogrodzieńcu. Ale nie tylko. Reasumując dużo doświadczeń i miłe towarzystwo. Głównym wyzwaniem było fotografowanie ruchu więc taniec, konie, malowanie swiatłem.

Stawy Milickie

Krótki 4-dniowy wyjazd. Zakwaterowanie w gospodarstwie agroturystycznym w Rudzie Milickiej. Bardzo przyzwoite warunki za 40 zł/os/noc. Fantastyczne warunki na wycieczki rowerowe ale niestety znacznie gorsze dla fotografowania ptaków. Wszystkie stawy odgrodzone od drogi głęboką fosą z nielicznymi miejscami dostępu ale co z tego bo wszystko z tablicami Zakaz Wstępu. Nieliczne czatownie zaniedbane, brudne i zdewastowane. Jakby tego mało to widok z czatowni przeważnie zasłonięty trzcinami i krzaczorami. Jedyna wieża obserwacyjna w Grabownicy daje szanse na obserwacje ale obiekty dosyć daleko więc ratuje długi obiektyw + telekonwerter. Na dłuższe obserwacje wskazane własne siedzisko bo na wieży nie ma nic. To z punktu widzenia przeciętnego turysty. Gdyby wykupić jakąś wyprawę u miejscowych pewnie by było lepiej ale pewnie też lepiej o wysokości opłat nie myśleć

Przemkowski Park Krajobrazowy

Krótkie 3-dniowe warsztaty fotograficzne do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Wyjazd zorganizowany przez redakcję portalu Fotezja. Więcej. Zakwaterowanie i tzw. "wyżerka" w gospodarstwie agroturystycznym "Wrzosowa Chata" Borówki 25. Smakowitości. Opieka merytoryczna Ewa i Piotr z Fotezji + przewodnik po parku + kierowca busa. Bus na codzienne przemieszczanie sie po parku. Warsztaty wyczerpujące bo cały dzień fotografowanie w terenie ale kto zmęczony to drzemka na wrzosowisku. Atrakcja nr 1 to fotografia makro rosiczek. To naprawdę ciężka praca bo rosiczki to maleństwa rosnące na bagiennym torfowisku. Reasumując dużo doświadczeń i miłe towarzystwo.

Bolesławiec

Krótka 1 dniowa wizyta w Bolesławcu. Miasteczko zachwyciło czystością i odnowionymi elewacjami starych budynków. Uroczy Rynek. Interesujący wiadukt kolejowy długosci 490 m. Więcej.

Swiętokrzyskie

Krótki 3-dniowy wypad w Góry Świętokrzyskie. Noclegi w gospodarstwie agroturystycznym w Świętej Katarzynie. Zwiedziliśmy Święty Krzyż, Ruiny zamku Krzyżtopór, Kopalnię krzemienia falistego "Kamionki" więcej i odbyliśmy wycieczkę na Łysicę.

Grand Prix Polski

Speedway GP Polski 2017 w Toruniu. Wygrał Patryk Dudek drugi Tai Woffinden przed Bartoszem Zmarzlikiem.

Wilanów

Krótki wyjazd do Warszawy i przy tej okazji zwiedzanie Wilanowa.

okolice Bydgoszczy

Przejażdżka trasą w kierunku Koronowa, skręt w lewo do Wtelna. Odwiedziny grobu Leona Wyczółkowskiego. Dalej nad jeziora w okolicy Salna. W drodze powrotnej wizyta w sanktuarium w Byszewie i obejrzenie kościoła w Wierzchucinie Królewskim. Przejażdżka akurat na jedno popołudnie.

Cementownia Kujawy - Piechcin

Kopalnia odkrywkowa. Wapień jest skałą osadową i należy do najbardziej rozpowszechnionych kruszyw na świecie. Posiada charakterystyczną jasną barwę, jednakże w zależności od pochodzenia znacząco różni się wyglądem. Kruszywo wapienne Lafarge pochodzi ze złoża wapieni organogenicznych Barcin-Piechcin-Pakość.

Ice raicing - Gniezno 2011

Zawody o puchar Prezydenta m.Gniezna w Ice Racingu. Żużel na lodzie. Zawody na torze utworzonym na zbiorniku wodnym Winiary. Motocykle przystosowane do takich zawodów. Koła z kolcami (3 cm.). Posiadają skrzynię biegów 1 i 2. Obsada międzynarodowa. Wygrał Grzegorz Knapp - Polska.

Speedway

Zawody żużlowe w Gnieżnie Start Gniezno - Ostrovia Ostrów. Wygrał wysoko Start Gniezno

Golub-Dobrzyń

Golub-Dobrzyń powstał 15 maja 1951 roku przez połączenie miast Golubia i Dobrzynia nad Drwęcą, leżących na przeciwległych brzegach Drwęcy. Przy czym Golub był miastem już w XIV w., chociaż dokładna data ustanowienia jego praw nie jest znana. Pierwszy dokument lokacyjny zaginął już w średniowieczu. Wznowił go wielki mistrz zakonu krzyżackiego Michał Küchmeister w roku 1421. Atrakcją turystyczną jest widoczny z daleka Golubski Zamek wkomponowany w malowniczy krajobraz rezultat erozyjnej działalności przepływającej meandrami przez Golub-Dobrzyń rzeki Drwęcy. Panorama Na terenie zamku restauracja. Czas oczekiwania, przy pustej sali, na najprostszy posiłek przekracza cierpliwość nawet spokojnego turysty. Nie polecam. Więcej.

Szafarnia

Niedaleko (7 km na wschód) od Golubia - Dobrzynia znajduje się ośrodek Chopinowski w Szafarni. Jest to instytucja kultury, która powstała dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina. Ośrodek prowadzi przede wszystkim ożywioną działalność koncertową. Ośrodek Chopinowski mieści się w dziewiętnastowiecznym dworku, otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym rosną drzewa z czasów odwiedzin młodego Chopina. więcej.

Szymbark

Wieś niedaleko Gdańska, obok drogi do Kościerzyny. Skansen poświęcony pamięci Sybiraków z kilkoma osobliwosciami. Do takich należą Dom Do Góry Nogami i najdłuższa deska świata, wpisana w 2002 roku do księgi rekordów Guinnesa. Są też bunkry z niespodzianką, dom sybiraka i pociąg którym wywożono ludzi na Sybir, dom harcerza, piec chlebowy, muzeum ciesielstwa i wiele innych. Polecam gorąco jeżeli ktoś będzie w pobliżu Gdańska. więcej.

Chrystkowo

Wycieczka rowerowa do Zespołu Parków Krajobrazowych Doliny Dolnej Wisły. Trasa: Bydgoszcz-Fordon- Strzelce Dolne - Trzęsacz - Kozielec - Chrystkowo - Topolno - Bydgoszcz. Z Kozielca do Chrystkowa trasa wiedzie wałem p.powodziowym. Celem wyjazdu było zwiedzenie domu podcieniowego z 1770 roku w typie osadnictwa menonickiego. Aktualnie gospodarstwo agroturystyczne więcej.

Łubowo k/Gniezna

Fundatorzy pierwszego kościoła to rodzina Dryjów. Podczas potopu szwedzkiego, w 1656 roku, kościół został doszczętnie spalony. Miejscowa ludność bardzo szybko przystąpiła do budowy nowej świątyni, którą w 1660 roku konsekrował biskup Stanisław Dzianott - sufragan kijowski, kanonik gnieźnieński i przełożony zakonu maltańskiego (stąd na wieży kościoła krzyż maltański). W wieku XVIII, kiedy to właścicielami wsi była rodzina Lutomskich, świątynia wzbogaciła się o boczną kaplicę oraz wieże więcej. Więcej informacji o ks. Stanisławie Dzianott.

Zbiczno - Zlot LKP

6 i 7 lutego 2010 z Zbicznie k.Brodnicy odbył sie kolejny zimowy zlot Lancia Klub Polska. Była okazja odetchnąć świeżym powietrzem, pozjeżdżać na oponach i zwiedzić miejscowe atrakcje. Odbyć wieczorne entuzjastów Lancii rozmowy.

Emilianowo

1 września 2009 odsłonięto tablicę upamietniającą miejsce działalności i siedzibę organizacji konspiracyjnej "DARZBÓR". Komendantem placówki był leśniczy Franciszek Wrembel ps. MARCIN. Tablicę ufundowało Nadleśnictwo Bydgoszcz Emilianowo, więcej Oddział partyzancki por. Alojzego Bruskiego, więcej

Orle

Orle przez wieki występowało wspólnie z pobliskim Witosławiem, tworząc swoisty klucz majątkowy. Nazwa wsi wzmiankowana po raz pierwszy w źródłach była już w XIII wieku.

Podczas wycieczki w 2009 roku (listopad) pałacyk tzw "rządówka" wyglądała jak na zdjęciach. Ponowne odwiedziny w marcu 2014 roku bardzo nas zmartwiły. Pałacyk wyglada jak ruina i wyglada na to, że za kilka lat pozostaną fundamenty i po kilku kolejnych znikną i one. Podobno nie ma zainteresowanych kupnem. Co na to Wojewódzki Konserwator Zabytków??? Czy władza ma jakiś pomysł jak uratować pałacyk?

więcej o ciekawych miejscach w Dolinie Noteci. Obok dworku usytuowany kościółek, więcej o kościółku.

Lubostroń

Kiedy Fryderyk hrabia Skórzewski po raz pierwszy ujrzał kupioną przez swego ojca Franciszka, zagubioną wśród nadnoteckich łąk wieś Piłatowo, urok miejsca o malowniczym krajobrazie zafascynował go do tego stopnia, że postanowił w tym "sercu lubym ustroniu" wybudować w przyszłości siedzibę godną swego rodu. Stało się to w latach 1795-1800. historia

Biskupin

Biskupin - osada z przełomu epoki brązu i żelaza (750 - 600 p.n.e.). Niemal 2800 lat minęło od czasu, kiedy na wyspie pojawiła się ludność kultury łużyckiej, która wzniosła tam warowny gród. Miał on chronić mieszkańców przed zagrożeniem ze strony obcych plemion - nie bezpodstawnym, gdyż atak jednego z nich doprowadził do upadku grodu.

Chobielin

Zdjecia z Chobielina. Młyn wodny z przełomu XVIII /XIV wieku (obecnie o napędzie elektrycznym) i późnoklasycystyczny dworek młynarza z XIX wieku, obecnie siedziba ministra Radka Sikorskiego.

Zespół pałacowo- parkowy w Ostromecku

Informacje o historii Ostromecka: historia Pałac "Stary" w Ostromecku (wyświetl)