Andrzej Dzianott-foto,żagle
Strona domowa Andrzeja Dzianotta - Podróże

Powrót - strona główna

Egipt 2024

Nawiązując do wycieczki w 2023 roku pozostał nam do zwiedzenia dolny Egipt. Postanowilismy wykupic wycieczke do Kairu + Aleksandria. Warunkiem był pobyt stały w Kairze i co najwyżej stosunkowo krótki wyjazd do Aleksandrii. Wycieczka spełniła nasse oczekiwania. Noclegi w Gizie. Pobyt 3 dni i plan: pierwszy dzień zwiedzanie Kairu, drugi Aleksandria, trzeci Giza.

Kair Aleksandria Giza

Egipt 2023

Atrakcją, którą chcieliśmy wypróbować był rejs ststkiem po Nilu. Program to lot do Marsa Alam, rejs statkiem po Nilu (4 dni), powrót do Marsa Alam i lot do Polski. Dużo atrakcji ale i też wiele godzin spędzonych w autokarze. Zwiedzilismy Karnak, Luksor, Dolina Królów, Edfu-Kom Ombo,Asuan, Abu Simbel, Wyspa Kitchenera. Moim zdaniem program zbyt napięty, wczesne ranne wstawanie i długie godziny w autokarze. Jest też inna wersja. W ramach jednego pobytu jeszcze wycieczka do Kairu. Uważam, że zbyt męczace bo dwie noce w podróży i cały dzień w Kairze. Lepiej wybrać Kair (piramidy) jako osobną 3-4 dniową wycieczkę tylko do Kairu.

Finlandia 2018

Wyjazd samochodem do Finlandii. Celem było fotografowanie niedźwiedzi w okolicy Lentiiry (Kuhmo) oraz połów ryb w fińskich jeziorach. Droga wiodła przez Litwę, Łotwę Estonię i prom do Finlandii. Noclegi w domkach na kempingach. Wybralismy te, które w ofercie miały darmowe rowery i łódź wędkarską. Tym sposobem panie zwiedzały okolicę rowerami a panowie wędkowali. Szczupaki traktowane tam jako chwast gromadnie atakowały przynęty. Ponadto sandacz, amur i okoń (nie okonek). Zasiadka fotograficzna - niedźwiedzie

Sycylia 2017

Tygodniowy pobyt na Sycylii po zakończonym rejsie po Wyspach Liparyjskich. Odwiedziliśmy Avolę, Syrakuzy, Noto, Ragustę, Katanię i Taorminę Rejs po Wyspach Liparyjskich

Zalew Szczeciński

Kilkudniowy wyjazd nad Zalew Szczeciński. Zatrzymalismy się w Stepnicy. Zwiedzilismy rezerwat w Czarnocinie (więcej) oraz korzystaliśmy z łodzi rybackiej by pofotografować bieliki. Galeria

Norwegia 2016

Wyjazd do Norwegii 25.06 - 9.07.2016. Trasa częściowo podobna do trasy z 2007 roku. Tym razem bardziej "wypoczynkowo" połączona z wędkarstwem. Trasa Bydgoszcz - Hirshals - Kristiansand - Preikestolen - Pluscamp Sandvik - Botnen - Telemark - Kristiansand - Hirshals - Bydgoszcz. Razem w samej Norwegii ok. 1500 km. Więcej zdjęć wkrótce. więcej

Ujście Warty 2015

Wyjazd rozpoznawczy do ujscia Warty w okolicę Słońska. Nocleg w gospodarstwie agroturystycznym. Pierwszy wyjazd w ta okolicę, miał na celu rozpoznanie w celu nastepnych wyjazdów fotograficznych. Rzeczywiscie, okolica obfituje w ptactwo. Jest wiele możliwości ich obserwacji i fotografowania.

Bieszczady - Wielkanoc 2015

Wielkanocny wyjazd do sanatorium w Polańczyku. Miła obsługa i dobre jedzonko. Wszystkie zabiegi przed południem w miejscu zamieszkania. Obiad o 13.00 więc trochę czasu na zwiedzanie Bieszczadów udało się wygospodarować. Niestety Wielkanoc objawiła się śniegiem i zimnem. Wiosna nie dotarła.

Biebrza - Wielkanoc 2014

Wielkanocny wyjazd w Dolinę Biebrzy. Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym w Gugnach. (więcej) Liczyliśmy na zdjęcia ptaków i kwiatów podczas budzącej się do życia wiosny. W tym roku wiosna przyszła szybko a Wielkanoc była później. Przeloty gęsi były wczesniej, bataliony jeszcze nie zaczęły się "czubić". Poza tym okazuje się, że ptaki nie za bardzo pozwalały podejść wystarczająco blisko a na budowę czatowni nie było czasu. Uzyskanie zgody Parku, przyzwyczajenie potencjalnych aktorów itd. to nie przedsięwzięcie na tydzień. Pozostały obserwacje i fotografie "z zaskoczenia".

Toskania

Baza wypadowa to San Giovani Valdarno. Była okazja zobaczyć targ i pofotografować wieczorem (zdjęcia). Wyjazdy do Florencji. Panorama Florencji(wyświetl). We Florencji wiele okazji do fotografowania (zdjęcia). Podczas naszej bytności odbył się mecz piłkarski Florentina - Juventus wygrany przez drużynę z Florencji 4-2. Radość kibiców była ogromna (zdjęcia). Krajobrazy (zdjęcia). Wyjazd na sesję "krajobrazową" połączony ze zwiedzaniem Pienzy (zdjęcia). Kolejny dzień to zwiedzanie Sieny (zdjęcia). Całodzienny wyjazd do San Gimiliano (zdjęcia). Panorama San Gimignano (wyświetl). W każdym miejscu spotykaliśmy mieszkańców i turystów (zdjęcia).

Szkocja

Dzień pierwszy, Glasgow (zdjęcia). Dzień drugi, Edynburg (zdjęcia). Dzień trzeci, St.Andrews, zamek Św. Andrzeja (zdjęcia). Dzień czwarty, wrzosy, Elgin (zdjęcia). Dzień piąty, Loch Ness, Skye (zdjęcia). Dzień szósty, Dolina Glencoe, Zamek Inverary (zdjęcia). Dzień siódmy, Zamek Stirling i Blair (zdjęcia). Dzień siódmy, ślub w zamku Blair (zdjęcia).

Krym

Pierwszy dzięń pobytu to zwiedzanie Lwowa z przewodnikiem (zdjęcia). Szczególne miejsce miała wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim (zdjęcia). Jedną z atrakcji (dla tych co nie byli) przejazd pociągiem słynnej kategorii "plackarta". (zdjęcia). Zwiedzanie Bakczysaraju - dawnej stolicy Chanatu Krymskiego: kompleks pałacowy chanów krymskich, Wielki Meczet Chan-Dżami, cmentarz chanów, łaźnie, harem i fontanny. Wycieczka do Monastyru Uspieńskiego (VIII w.) i Czufut-Kale, skalne miasto Tepe-Kermen (zdjęcia). Kolejne dni to terenowe wycieczki piesze i Sewastopol (zdjęcia). Liwadia, Jałta, Sudok (zdjęcia). Przemyśl (zdjęcia).

Biebrza - Wielkanoc 2013

Wielkanocny wyjazd w Dolinę Biebrzy. Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym przy Carskiej Drodze w Gugnach. (więcej) Liczyliśmy na zdjęcia fauny i flory podczas budzącej się do życia wiosny. Niestety wiosna w tym roku gdzieś pobłądziła i Wielkanoc przebiegała w iście zimowej scenerii. Podczas całego pobytu opady śniegu i pełne zachmurzenie. O kwitnących kwiatach, rozlewiskach Biebrzy należało zapomnieć. Dolina Biebrzy zasypana śniegiem i zamarznięta. Można było chodzić wszędzie nie martwiąc sie o bagna. Spotkalismy tam pojedyńcze przelatujące żurawie i gęsi oraz norki amerykańskie. Bobrów i wydr nie udało się zaobserwować. W lesie otaczającym bagna nie zawiodły łosie. Podejrzewam, że na Biebrzą mają 2-3 osobniki mocno oswojone. Chyba dla turystów. Pozwalają podejść do siebie naprawdę blisko. Pozostałe nieufne. Pozostało pozwiedzać okolicę tj. Trzcianne, Tykocin, Wiznę.

Białowieża

Parodniowy wypad do Puszczy Białowieskiej. Pobyt w okolicy wsi Narewka w północnej części Puszczy Białowieskiej, gospodarstwo agroturystyczne "Darz Bór" (więcej). Pobyt w ramach warsztatów organizowanych przez fotografika p. Piotra Cieślę. (więcej). Dobre miejsce wypadowe dla zmotoryzowanych. Spokój, cisza oddalone nieco od szosy. Niestety nie trafilismy na zbyt dobrą pogodę bo trzy dni taka sama tj. ponuro i padający deszcz ze śniegiem. Polowaliśmy na żubry ale z uwagi na odwilż i roztopy, w lesie żubry miały co jeść i niezbyt chętnie pojawiały się przy paśnikach. Załączone zdjęcia zwierząt zrobiono na ogrodzonym terenie w Białowieży.

Bieszczady

Parodniowy wypad w Bieszczady. Pobyt w Rajskie nad Soliną, gospodarstwo agroturystyczne Rajski Gosciniec (http://www.rajskigosciniec.pl). Wygodne lokum z dostępem do w pełni wyposażonej kuchni. Przemili gospodarze. Dobre miejsce wypadowe dla zmotoryzowanych. Spokój, cisza oddalone nieco od szosy.

Dolina Biebrzy

Krótki 3 dniowy wyjazd na Podlasie. Celem był plener fotograficzny oraz ogólne poznanie regionu Polski jako potencjalnego miejsca dłuższego pobytu. Gosciny udzielił p. Igor Iwaszko (http://iwaszko.fotopozytywy.pl/), który służył radą jako przewodnik i fotograf znający doskonale obszar Doliny Biebrzy.

Mazury

Ostatnią Wielkanoc postanowiliśmy spędzić na Mazurach licząc na zdjęcia budzącej się wiosny. Zakwaterowanie znaleźliśmy w gospodarstwie agroturystycznym w Zywkach, 5 km od Kruklanek i 20 km na wschód od Giżycka. Kwatera i miejsce godne polecenia z racji komfortowego lokum, bardzo miłych gospodarzy i z racji doskonałego punktu wypadowego na obszar od Węgorzewa po Puszczę Borecką. Niestety żurawie już założyły gniazda i tylko pojedyncze sztuki dało się spotkać podczas żerowania. Nieco chłodno ale bezchmurne niebo więc rowery. Stacja hodowli żubrów w Wolisku (Puszcza Borecka) w przebudowie i żubry korzystają z wolności. Nie udało się spotkać.

Fotografie zrobione na Suwalszczyźnie. Noclegi w gospodarstwie agroturystycznym w Krzywólce nad jeziorem Szelment ok. 30 km na N od Suwałk. Zdjęcia robione miedzy Suwałkami, Jeziorem Hańcza, Wiżajnami i Sejnami.

Wyprawa samochodowa po trasie: Bydgoszcz-Wilno-Ryga-Tallin -Helsinki-Rovaniemi-Nordkapp-Tromso-Narwik-Andenes-Lofoty-Roros-Trondheim-Uppsala-Nynashamn-Gdańsk-Bydgoszcz więcej

Norwegia 2007

Bydgoszcz-Niemcy-Dania-prom do Stavanger-Bergen-Trondheim-Oslo-Ystad-prom do Świnoujścia-Bydgoszcz. więcej